Nietrzymanie moczu. Problem kobiet w każdym wieku
Czym tak naprawdę jest nietrzymanie moczu? W ogólnych opiniach można usłyszeć o popuszczaniu, gubieniu, albo może po prostu o wrażliwym pęcherzu? I czy to całe nietrzymanie moczu właściwie jest normą? Jak przydarzy się tylko kilka razy to jest w porządku? Czy nietrzymanie moczu w dojrzałym wieku to też norma i należy przejść do porządku dziennego nad tym problemem? Jest wiele nieścisłości w tym temacie, więc warto o nim porozmawiać szczerze i merytorycznie.
Nietrzymanie moczu to każdy mimowolny wyciek moczu z pęcherza moczowego. To dolegliwość, któ rą zdecydowanie można i powinno się diagnozować i leczyć. Mając nawet pojedyncze incydenty nietrzymania moczu, należałoby skontaktować się ze specjalistą: lekarzem lub fizjoterapeutą zajmującym się uroginekologią.
Czynniki ryzyka, które powodują nietrzymanie moczu
Rzeczywiście nietrzymanie moczu jest związane z wiekiem - im jesteśmy starsze, tym większe prawdopodobieństwo, że się pojawi to jednak musimy sobie zdawać sprawę, że może spotkać to osobę w każdym wieku. Są pewne czynniki ryzyka, które powodują nietrzymanie moczu. Geny - jeżeli ktoś z bliskich miał NTM to niestety wzrasta ryzyko, że u ciebie również się to pojawi.
Każda ciąża i poród, czyli zmiany hormonalne i przeciążenia okresu okołoporodowego mają duże znaczenie.
Praca fizyczna, siedzący tryb ż życia, otyłość, palenie papierosów, zaparcia, stres, nieodpowiednio dobrana aktywność fizyczna to także kolejne czynniki, które mają ogromne znaczenie.
To co warto wiedzieć, to to, że nietrzymanie moczu ma bardzo różne przyczyny i tak samo różnorodne sposoby leczenia. Dlatego nie
należy bagatelizować objawów i warto udać się do specjalisty po diagnozę. Czasami zmiana codziennych nawyków toaletowych, eliminacja pewnych zachowań lub odpowiednie zabezpieczenie mięśni dna miednicy może poprawić twój codzienny komfort. Bez względu na swój wiek i niezależnie jaki rodzaj nietrzymania moczu ciebie dotyczy - zatroszcz się o siebie, ponieważ z biegiem czasu, problem może się nasilać.
Praktyczne wskazówki jak zapobiegać nietrzymaniu moczu
1. Nie korzystaj z toalety, jeśli nie musisz - unikaj oddawania moczu „na zapas”.
2. Nie zatrzymuj strumienia, podczas oddawania moczu.
3. Gdy oddajesz stolec, używaj podnóżka pod stopami.
4. Nie przyj na toalecie, rozluźnij brzuch, spokojnie oddychaj. Jeżeli parcie jest konieczne - przyj trakcie wydechu.
5. Kaszląc lub kichając - skręć tułów, tak jakbyś chciała kichnąć za swoje ramię.
6. Przyjmuj dużo płynów, dobowe zapotrzebowanie to ok. 33 ml na kg masy ciała.
7. Twoje ciało potrzebuje ruchu, zadbaj o regularną aktywność oraz dodatkowo o ćwiczenia mięśni dna miednicy.
Fizjoterapia urologiczna, uroginekologiczna i proktologiczna to ważna gałąź rehabilitacji, która skupia się na przywracaniu sprawności i funkcji w obszarze miednicy mniejszej kobiet, mężczyzn oraz dzieci. Jest ogniwem wspomagającym zarówno leczenie zachowawcze, operacyjne jak i farmakologiczne. Pacjenci wymagający ww. rehabilitacji zmagają się z nietrzymaniem moczu, obniżeniem narządów miednicy mniejszej lub inną dysfunkcją w obszarze mięśni dna miednicy. Opieką terapeutów otaczane są także kobiety w ciąży i połogu. Ważnym celem fizjoterapii jest nauka ergonomii życia codziennego.
Zapoznaj się z artykułem Kulki gejszy. Hit czy kit?