Mindfulness w seksie. To działa!
Mindfulness w seksie to niezwykle fascynujące i obiecujące podejście, które może znacząco poprawić jakość życia seksualnego oraz intymności w relacjach. Opierając się na badaniach i praktykach, oto główne wnioski oraz praktyczne wskazówki, jak zacząć wprowadzać uważność do swojego życia seksualnego.
Czym jest mindfulness?
Mindfulness = Uważność – bycie w pełni obecnym w każdym momencie, +świadomość tego co się dzieje, wtedy kiedy się to dzieje, bez preferencji + przyciąganie uwagi, w szczególny sposób, intencjonalnie, w bieżącym momencie i w sposób nieoceniający
Na platformie HEADSPACE (aplikacji najpopularniejszej do medytacji) czytamy:
Medytacja i seks mogą nie być tymi rzeczami, które kojarzą się w naturalny sposób. Jedna z nich polega na samotnym siedzeniu w ciszy, podczas gdy druga jest raczej bardziej aktywna, często głośniejsza i czasami angażuje kogoś innego. Ale seks to znacznie więcej niż tylko aktywność fizyczna. Twoja przyjemność z niego ma wiele wspólnego z twoim nastawieniem do tego doświadczenia a uważność może odegrać dużą rolę w pomaganiu ci w uzyskaniu jak najlepszych doświadczeń. Psychiczny aspekt seksu jest niezwykle ważny w rozwijaniu i utrzymywaniu intymności oraz podtrzymywaniu iskry namiętności.
Co na to badania? Jak mindfulness ma się do seksu?
Jeśli chodzi o badania kliniczne, są one wciąż na wczesnym etapie i większość z nich to badania pilotażowe - choć prowadzone w bardzo szanowanych instytucjach medycznych. Jednym z często cytowanych w odniesieniu do mindfulness i libido jest badanie przeprowadzone wśród kobiet na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej w Centrum Medycyny Seksualnej. Po wykonaniu standardowych testów funkcji seksualnych, uczestniczki wzięły udział w trzech sesjach medytacji uważności (w grupie) w odstępie dwóch tygodni. Pomiędzy tymi sesjami ćwiczyli medytację uważności w domu (samodzielnie), a następnie po trzeciej sesji grupowej ponownie wykonali testy funkcji seksualnych. Wykazano, że kurs medytacji zwiększył pożądanie kobiet, podniecenie, nawilżenie i satysfakcję seksualną. W opiniach po zakończeniu programu kobiety najwyraźniej oceniły ćwiczenia uważności jako najbardziej pomocny aspekt programu, który obejmował również porady i wskazówki od ginekologa i seksuologa. Brzmi nieźle, prawda?
Badania polskich badaczy o tym jak mindfulness zmniejsza trudności seksualne u kobiet
Polski zespół przeprowadził rownież badania. Badali seksualną jakość życia, która jest pojęciem szerszym niż satysfakcja seksualna i jest definiowana jako „subiektywna ocena pozytywnych i negatywnych aspektów własnego związku seksualnego oraz jej późniejsza afektywna reakcja na tę. Odnosi się również do postrzegania funkcji seksualnych i przewiduje konsekwencje problemów seksualnych oraz zdrowie psychiczne i fizyczne. Seksualna jakość życia składa się z kilku składowych: odczuć psychoseksualnych (złość, obawa o zranienie lub odrzucenie ze strony partnera), satysfakcji seksualnej i z związku (radość, dobre samopoczucie), poczucia własnej wartości (poczucie bycia mniej kobiecą, poczucie winy) oraz represje seksualne (utrata przyjemności, unikanie).
W ocenie przyczyn kobiecych dysfunkcji seksualnych coraz większą uwagę zwraca się na interocepcję, czyli zdolność kobiety do rozpoznawania sygnałów płynących z ciała. Niskie wyniki w skalach interocepcji korelują z zaburzeniami orgazmu, zaburzeniami podniecenia, bólem i niezadowoleniem seksualnym. Świadomość sygnałów płynących z ciała wpływa na większą zgodność między subiektywnie odczuwanym pobudzeniem a reakcją narządów płciowych w postaci nawilżenia. I tu aby zwiększyć świadomość ciała można zacząć praktykować mindfulness w seksie.
Badanie Jąderek, Obarskiej i Michała Lwa-Starowicza objęło kobiety w wieku od 20 do 45 lat, heteroseksualne, w stałej relacji partnerskiej i podejmującej aktywność seksualną, ale doświadczające trudności w funkcjonowaniu seksualnym. Ponadto musiały spełniać kryteria diagnostyczne dysfunkcji seksualnych o etiologii psychogennej przez co najmniej 6 miesięcy (orgazm, zainteresowanie/podniecenie seksualne lub ból/zaburzenie penetracji narządów płciowych i miednicy) oraz musiały zgłaszać dystres z powodu doświadczanej dysfunkcji. Badaniem objęto również kobiety, które podjęły aktywność seksualną, nie odczuwały trudności i dystresu w funkcjonowaniu seksualnym, a chciały nauczyć się medytacji i sprawdzić, czy poprawia to ich jakość życia seksualnego (dalej grupa bez dysfunkcji seksualnych).
Ogólne ryzyko dysfunkcji seksualnych zmniejszyło się z 90,6% na początku badania do 46,7% w okresie obserwacji w grupie z DYSFUNKCJAMI oraz z 32,5% na początku badania do 6,9% w okresie obserwacji w grupie bez dysfunkcji. Uczestniccki grupy z dysfunkacjami zgłosili znaczny wzrost pożądania seksualnego, podniecenia, nawilżenia i orgazmu, chociaż nie w domenie bólu. Uczestniczki z grupy bez dysfunkcji zgłosili znaczny wzrost poziomu pożądania seksualnego między pomiarami. W obu grupach zaobserwowano istotny wzrost jakości życia seksualnego.
Jak mindfulness poprawia nasze życie seksualne?
Seks to znacznie więcej niż podstawowy ewolucyjny, biologiczny i fizjologiczny imperatyw. Jest również niezbędny do tego, jak łączymy się z naszym partnerem (partnerami) romantycznie, emocjonalnie, fizycznie i duchowo. Jest to również silny środek odstresowujący i znaczące źródło przyjemności i dobrego samopoczucia. Niestety, najnowsze globalne dane pokazują, że ludzie i pary, nawet te najbardziej zadowolone ze swoich związków na podstawie samooceny, uprawiają mniej seksu. Nasuwa się pytanie, czy uważność może pomóc nam wszystkim nie tylko uprawiać więcej seksu, ale także pogłębić intymność i przyjemność z seksu? Zdecydowanie tak.
Uważność może poprawić twoją uwagę podczas seksu, a tym samym twoje dostrojenie do partnera (partnerów), jakość wspólnej przyjemności, a także twoją sprawność seksualną.
Czy Twój umysł błądzi podczas seksu? Mindfulness w seksie
Czy twój umysł błądzi podczas seksu? Jeśli tak, to nie jesteś sam/sama. Zbyt dobrze wiemy, jak to jest, gdy umysł partnera/ki wydaje się być gdzie indziej podczas spotkania seksualnego. Jak się czujesz, gdy całujesz go/ją i zauważasz, że jego/jej oczy są szeroko otwarte, wpatrując się gdzieś indziej? Często jest to jednak niezamierzone. Nasze umysły są naturalnie dygresyjne.
Trzy powszechne formy wędrówki umysłu koncentrują się wokół:
A. Wygląd naszego ciała. Zazwyczaj jesteśmy bardziej atrakcyjni i seksowni dla naszych partnerów niż nam się wydaje. Poza tym, co jest bardziej seksownego niż to, że partner(ka) czuje się komfortowo ze swoim ciałem? Jest to coś, nad czym możemy pracować wewnętrznie w praktykach uważności, które koncentrują się na akceptacji.
B. Bieżące sprawy osobiste i obowiązki domowe, takie jak dzieci, egzaminy, jeśli jesteś studentem, stres w pracy itp., które mogą zbyt łatwo wyrwać cię z teraźniejszości z partnerem (partnerami). Jakie to uczucie, gdy możesz wyczuć, że cała uwaga partnera jest skupiona na tobie, delektując się spotkaniem podczas seksu? Jaka jest jakość połączenia i przyjemność, gdy jesteś całkowicie skoncentrowany na spotkaniu, a nie na tym, co wydarzyło się wcześniej tego dnia lub co ma się wydarzyć w przyszłości?
Dzięki praktyce uważności stopniowo wzmacniasz swój mięsień uwagi. Uwaga, bardziej niż czas, ponieważ można ją łatwo zmarnować lub odciągnąć na bok (na przykład przez niekończące się zadania i powiadomienia mobilne), jest naprawdę naszym najcenniejszym zasobem. W miarę kontynuowania medytacji umysł uczy się mniej błądzić i z większą łatwością skupiać swoją uwagę na tu i teraz. W naturalny sposób poprawi to twoje życie seksualne, po prostu zwracając większą uwagę na cieszenie się i bycie obecnym podczas spotkania.
C. Seksualna "wydajność". Jak na ironię, ze względu na efekt placebo, paradoksy często poprawiają kwestie związane z funkcjonowaniem seksualnym i oczekiwaniami. Przykładem paradoksu, który seksuolog może przypisać jako pracę domową dla pary znajdującej się w trudnej sytuacji, jest dążenie do tymczasowego powstrzymania się od penetracji, aby cieszyć się grą wstępną i badać nawzajem swoje ciała, co może przełamać typowe zrutynizowane zachowania, w których partnerzy mogą utknąć seksualnie i otworzyć drzwi do większej kreatywności, przyjemności, nowości i podniecenia. Jest to też podstawowe założenia podejścia ,,good enough sex”.
Zainteresował Cię mindfulness? Chciałabyś/chciałbyś zacząć go praktykować? Jestem nauczycielką mindfulnessu, obserwuj mój PROFIL
Interesują Cię tematy związane z seksem w parze? Zapoznaj się z pozostałymi artykułami na BLOGU